Naš tim je imao čast da prisustvuje prezentaciji Bele knjige o dobijanju energije iz otpada koja je održana u Privrednoj komori Srbije. Ovaj događaj je bio prilika da se detaljnije upoznamo sa praksama upravljanja otpadom koje su uspešno primenjene u zemljama Evropske unije, a koje predstavljaju ključne smernice za budući razvoj sličnih sistema i u Srbiji.
Tokom prezentacije, bila su predstavljena istraživanja o smanjenju broja deponija u Austriji, koja je sa 1800 deponija u 1990-ima danas smanjena na 86 aktivnih, dok se samo 2% komunalnog otpada odlaže na deponijama. Ovaj uspeh je rezultat primene Direktive o deponijama (Directive 1999/31/EC) i austrijskog zakonodavstva Deponieverordnung iz 2008. godine, koje postavlja visoke ekološke standarde. Prezentacija je jasno pokazala koliko je važno uvođenje novih tehnologija, kao što je termički tretman otpada, koji omogućava smanjenje emisije CO2 i efikasno korišćenje otpada kao izvora energije.
Sve ovo smo čuli na prezentaciji „Bele knjige o dobijanju energije iz otpada“ https://lnkd.in/dhRtrJY9 u Privredna komora Srbije | Chamber of Commerce and Industry of Serbia. Iako je ovaj koncept još uvek relativno nov u Srbiji, njegov potencijal je ogroman i pruža mnoge prednosti, uključujući bolje upravljanje otpadom, poboljšanu zaštitu životne sredine, kao i smanjenje emisija CO2 u poređenju sa fosilnim gorivima.
Bez sagorevanja otpada, ni najbolje zemlje na donjem grafikonu ne bi uspele da postignu ove rezultate, tako da se jasno nameće zaključak, da je jedino rešenje problema smanjenja deponovanja otpada, pored reciklaže – njegov termički tretman.
https://www.activity4sustainability.org/bela-knjiga-dobijanja-energije-iz-otpada-u-srbiji/